AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi

Efectul de viteza

In jos 
AutorMesaj
NexTDaY

NexTDaY

Efectul de viteza Empty
MesajSubiect: Efectul de viteza   Efectul de viteza Icon_minitimeLun Apr 06, 2009 10:02 am

Efectul de viteza sau unealta Motion Blur, un efect pe care il putem aplica in majoritatea fotografiilor in care se petrece o actiune.

Imagine initiala:
Efectul de viteza J5awxx

Imagine prelucrata:
Efectul de viteza 2mgqyag

Pasul 1: Deschidem poza in Adobe Photoshop (CTRL+O) si selectam cu unealta Magnetic Lasso Tool obiectul sau persoana care va fi in afara efectului.
Efectul de viteza 24zgfo0
[IMG]https://2img.net/h/oi40.tinypic.com/sy3w1v.png[/IMG

Pasul 2: Cu obiectul sau persoana selectata vom inversa selectia apasand tastele CTRL+SHIFT+I sau din bara de meniu SELECT - INVERSE
Efectul de viteza 28iaz3c
Efectul de viteza 211qeec

Pasul 3: In acest pas vom aplica efectul selectand din bara de meniu FILTER - BLUR - MOTION BLUR
[IMG]https://2img.net/h/oi42.tinypic.com/33kazhf.png[/IMG

Pasul 3: Dupa selectarea efectului Motion Blur se va deschide o fereastra cu doua proprietati respectiv Unghiul (Angle) si Distanta (Distance). Pentru Unghi am lasat proprietatea predefinita iar pentru Distanta am introdus valoarea 7 incat sa se poate distanga dupa aplicarea efectului de viteza ce e in jurul obiectului sau persoanei selectate.
Efectul de viteza 2nl4r2a

Tutorial Photoshop terminat. Mai jos avem rezultatul final si optiunea sa descarcam fisierul PSD, optiune ce o voi aplica si la tutorialele anterioare. Astept rezultatele voastre pe adresa de email indicata la inceputul acestui tutorial.
Efectul de viteza 2mgqyag
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului

Efectul de viteza
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
fpS^GaminG :: fpS^PhotoShop :: Tutoriale-
Mergi direct la: